Přírodní park STŘEDNÍ POJIHLAVÍ

23.5.2015

(Láska mezi kapkami deště…)

 

Sršňáci - jak si asi myslíte, že vzniká plán zájezdu? Jak asi v mý hlavě vznikne vůbec ztřeštěná myšlenka, jet někam na Jižní Moravu - do míst, kde jsem nikdá nebyl?

Za vším naším (mužským) jednáním - hledej ženu!

Možná znáte ten pocit „nenaplněné“ lásky - kdy toužíte po ženě, ale ona vás nechce. Ale jste kámoši. A tak, když vám vypráví, kde všude byla - tak nějak podvědomě tam také chcete být. Hledat alespoň její stín, aneb jak říkáme my romantici - dotknout se jejích stop.

A tak tam vypravíte celý autobus lidí, kteří věří (za ty prachy…), že jim ta sobota něco dá!

Jsem už zkušený vedoucí, ale každý zájezd je jiný - vždy má člověk trému, věřte mi.

Základem výletu je - počasí. Tady nikdy nenechám věc náhodě. Je pravdou, že vzhledem k tomu, že šachové zápasy se hrají v neděli - moc příležitostí mluvit s Bohem nemám…Ale týden před zájezdem jsem do kostelíku šel… No dostal jsem kartáč, ale ukecal jsem alespoň na sobotu dopolední „klid zbraní“.

Dále je nutno po cestě posbírat všechny ovečky. Je super, když vám v pátek večer začnou zvonit telefony, zda by bylo možno nastoupit tam a tam - většinou o těch místech nástupu nemáte ani potuchu. Ale jo - takový je už osud vedoucího zájezdu.

Nalodění se povedlo, přestože jeden účastník zájezdu čekal u Elánu - kde nikdá nestojíme (na co máme na webu nástupní místa?) - ale duchapřítomně mi zavolal - takže vyrážíme na jih komplet.

Důležité je rovněž najít značku - tedy přístup k ní. Po menších peripetiích se i to povedlo - a tím má práce na chvíli končí.

S Biskoupek scházíme (cestou, kterou jsme sice s Ivanou „vygooglili“, leč jsme nevěděli, zda je tam můstek...) směrem k řece - krajina mě hned chytne u srdce. A pak - řeka - a můstek!

Řeka čaruje. Známý film vyjadřuje pocit, který se mě ihned zmocnil.

Úvod vede cestou chatařů - něco jako Děhylov - ovšem s tím rozdílem, že kol řeky se tyčí skály. Není to sice Colorado, ale je to moc hezký.

První ekšn - zřícenina hradu Templštejn. Je to odbočení z hlavní trasy, ale ani chvíli neváháme - vzhůru ke hvězdám! Strmý výstup s překážkovou drahou (popadané stromy) -ale chvíle „dýchání na doraz“ za to stojí.  Impozantní zřícenina - s jasnými schody „do nebe“ - a nádherný rozhled.

A jdeme dál podél řeky. Pak “asfaltka“ končí a začíná „fatranská část cesty“ v oblasti Velké skály.  Vážně, krásná lesní pěšinka traverzující poměrně prudké zalesněné svahy - skoro jako na Fatře! Paráda!

Odbočujeme k různým vyhlídkám - nemá to chybu!

A pak sestup k řece - a nádherný úsek podél ní.

Především úsek k Mohelskému mlýnu - tak to je vodní odvaz.

Jen za to stojí projet půlkou Moravy.

Od přehradní hráze k elektrárně je už toho dost - jsme unaveni a začíná pršet. Mnozí jdou na doraz - ono to zase taková odpočinková túra nebyla..(jak změřil Bohoušek, cca 20 km, a docela nahoru–dolu...).

Když se objeví elektrárna - cítím úlevu - a zároveň se zachvěji. Vidět v reálu jadernou elektrárnu Dukovany je síla (včetně stožárů VN vedení…) Docela začínám chápat Rakousko - že s tím nechtěj mít nic společnýho.

Je to - pecka v tak nádherný krajině - monstrum s obrovskou hrozbou. (Když my už bez elektriky neumíme žít...)

Rychle pryč do Ivančic!

Konečně hospůdka - kde dokonce nalézám i šachisty - smajlík. A - chřestové hody na náměstí!
Máme štěstí - pouštěj nás na chvíli bez poplatku - a dokonce, byť je již muzeum V.Menšíka zavřené - tak nás tam s Ivanou pustí!

Jistě - skutečně dojíždíme, jak je to u mých zájezdů pravidlem, v pozdních hodinách. Po cestě chčije a chčije…To fakt bylo o fous. Bože - díky!

A díky ještě jedný bezva holce…

Jirka

Diskusní téma: Střední Pojihlaví

Dukovany

Datum: 31.05.2015 | Vložil: Zdeněk Víteček

Při procházení překrásným údolím řeky Jihlavy jsme na horizontu viděli siluetu chladicích věží elektrárny Dukovany. Chtěl bych alespoň trošičku a velice zjednodušeně přiblížit, co jsme vlastně cestou viděli a co k čemu patří.

V atomové elektrárně Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky s reaktory typu VVER, každý o instalovaném výkonu 440 MW.
V Černobylu byl použit úplně jiný systém.
Ta zkratka VVER znamená „vodo vodní energetický reaktor“
To znamená, že reaktor je chlazen vodou a jako moderátor je použita voda.
Moderátorem se myslí prostředí, ve kterém při štěpení uranu dochází ke zpomalení neutronu.
Možná si ze školy pamatujete, jak probíhá štěpná reakce, kdy vylétající neutrony z jádra rozbíjejí další jádro.
Rychlost neutronu musí být tak akorát, ani velká ani malá, jinak se reakce zastaví.

Proč jsou chladicí věže tak veliké?
V nich se do okolí vypouští více jak 60% tepelné energie získané v reaktoru štěpením paliva. To je způsobeno skupenským teplem vody, tj. než se voda promění v páru, která pohání turbínu a jejím zpětným ochlazením na vodu. Každý blok má dvě chladicí věže, proto je jich vidět osm.
V elektrárně tohoto typu jsou tři vodní okruhy. V primárním okruhu je voda zahřívána v reaktoru štěpením paliva. Voda v primárním okruhu je kontaminovaná, protože se do ní uvolňují částečky paliva. Tato voda se samozřejmě nesmí dostat do okolí, to je všechno přísně kontrolováno.
Výkon reaktoru se řídí pomocí zvyšování a snižování koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu. V nutných případech i spouštěním grafitových tyčí.
Tlaková nádoba reaktoru má biologickou ochranu, to znamená, že je obložena bloky s olovem na pohlcování záření.
V parogenerátoru se předává teplo do sekundární vody, která se mění v páru. Jak už jsem uvedl v parogenerátoru (každý blok jich má šest) vzniká pára, která roztáčí turbíny s generátory na výrobu elektrického proudu. Každý blok má dvě turbíny s generátory.
Z bezpečnostních důvodů je teplota páry jen asi 300°C.
V uhelných elektrárnách je teplota páry až 550°C.
Po výstupu páry z turbíny se ve výměníku ochladí na vodu a ta se čerpá zpět do parogenerátoru.
Výměníkem prochází voda třetího okruhu, ta je ochlazována v chladicích věžích, které jsou z dálky vidět.
Cestou jsme se prošli po hrázi přehrady Mohelno. Odtud se čerpá voda pro ztrátové chlazení v chladicích věžích. Tato přehrada také slouží jako vyrovnávací nádrž přečerpávací elektrárny Dalešice, která je postavena proti proudu řeky.
Proč se staví přečerpávací elektrárny?
Spotřeba elektrické energie se během dne velice liší. Atomové elektrárny nejlépe pracují na stabilním výkonu a mají velkou setrvačnost. Protože zatím neumíme el. energii skladovat, v noci kdy je el. energie přebytek reverzní turbíny přečerpávací elektrárny čerpají vodu zpět do horní nádrže. Přes den, kdy je velká spotřeba el. energie se voda z horní nádrže pouští přes turbíny a získaná energie se dodává do rozvodné sítě. Na první pohled to vypadá nelogicky, ale díky rozdílným cenám energie přes den a v noci je přečerpávací elektrárna dokonce zisková.
Když už jsme se konečně celí mokří a utrmácení blížili k autobusu, procházeli jsme okolo sloupu a pod dráty vysokého napětí.
Proč se staví vedení vysokého a velmi vysokého napětí?
Při přenosu velkého výkonu na velké vzdálenosti by vodiče nízkého napětí byly neúměrně tlusté a ztráty energie obrovské. Ztráty na vedení rostou s druhou mocninou proudu, proto se transformuje na vysoké napětí. I tak jsou ztráty při přenosu větší jak 10%, také díky koroně (sršení) a svodech na izolátorech.


Jakékoli další podrobnosti lze nalézt na internetu.
Zdeněk Víteček

Přidat nový příspěvek