Lekce č.1 - O Slovensku

3.3.2013, lektorka: Ivana Martynková

Většina z nás chodila na základku už hooodně dávno, tak nebude na škodu malé „opáčko“.

Slovensko - oficiální název Slovenská republika - je 49 035 km2 území pro nekonečné množství zážitků.

  • Obyvatelstvo : 5,4 milionů obyvatel
  • Jazyky : slovenština, maďarština
  • Národnostní složení : Slováci 80,7 %, Maďaři 8,5%, Romové 2,0%, Češi 0,6%, Rusíni 0,6%, jiní 7,0%
  • Státní zřízení : parlamentní republika
  • Hlavní město : Bratislava
  • Měna : Euro

Slovensko leží takříkajíc ve středu Evropy a hraničí s pěti sousedními státy. Na západě s Rakouskem a Českou republikou, na jihu s Maďarskem, s kterým nejdelší hranice, na východě s Ukrajinou s nejkratšími hranicemi a na severu s Polskem.

Na jihozápadě leží Poddunajská nížina, celý sever zabírají Západní Karpaty. Na východě se na jih od nich rozprostírají Tatry, Nízké Tatry a Slovenské Rudohorie. Na západě Bílé Karpaty. Jihovýchod zaujímá Východoslovenská nížina.
Po jihozápadní hranici teče řeka Dunaj, vlévající se do Černého moře. Její levé přítoky Morava, Váh, Nitra, Hron a Ipel odvodňují západní Slovensko. Na východě se setkávají pravé přítoky řeky Tiszi - Uh, Laborec, Topla, tvořící za hranicemi řeku Bodrag a Hornád.
Jezera na Slovensku nemají, pouze nádrže - Velká Domaša, Zemplínská Šírava, Orava, Liptovská Mara, Slňava a Gabčíkovo.
Slovensko navzdory nevelké rozloze koncentruje na své ploše obrovské množství přírodních krás. Na relativně malém Slovensku se nachází více než 1 000 chráněných území. Najdete na nich 9 národních parků a 16 chráněných krajinných území s množstvím vzácných rostlin a živočichů. Asi největším z parků je Tatranský, zaujímající celé pohoří Tatry a nejvyšší bod Slovenska - Gerlachovský štít. Dále pak Pieninský, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Malá Fatra, Muránská planina a Poloniny. V každém z nich, ale i mimo ně, se nachází část rozlehlé krasové krajiny s mnoha jeskyněmi, propastmi a léčivými prameny.
Většinu povrchu zabírají listnaté a smíšené lesy. Na jihu je orná půda, většinou intenzivně využívaná, pak jsou zde i louky a pastviny.

A co je výhodou, do každé části Slovenska je to prakticky pro nás z Havířova kousek.

Slovensko má mnoho krás, které stojí za to poznat vlastními očima a zážitky. Slovensko je část Evropy, která dýchá rozmanitostí na každém kroku - prostě "malá velká země".

Šprti si mohou další zajímavé informace nastudovat zde: cs.wikipedia.org/wiki/Slovensko

Západní Tatry, Roháčske plesa