Lekce č.3 - Měna

24.3.2013, lektorka: Ivana Martynková

 

Slovensko, to je pro nás vlastně zahraničí – takže je nutno se předem seznámit s místní měnou: tedy s eurem.

euro – je název měny; všeobecné podstatné jméno středního rodu, skloňované na Slovensku podle vzoru mesto; píšeme ho s malým e na začátku, přičemž v jiných jazycích se můžeme setkat i s tvarem Euro, které má na začátku e velké.

                                         

Slovensko je členem Evropské unie od 1.května 2004, ale teprve od 1.ledna 2009 se stalo členským státem eurozóny. Před eurem se na Slovensku používala slovenská koruna.

 

Jedno euro se člení na 100 centů, matematicky zapsáno: 1 € = 100 centů

 

A víte jak se píše znak eura € na počítači ?

Takto: současným stlačením kláves levý CTRL, ALT a písmena E.

 

Slovenské euromince vyzerajú takto:

Mince jsou fajn, ale jsou do batohu příliš těžké :-), lepší bude mít sebou na naše zájezdy i nějaké hezké barevné bankovky.

Eurobankovky nebo eurové bankovky jsou bankovky společné měny eurozóny. Byly uvedeny do oběhu Evropskou centrální bankou v roce 2002. V oběhu je sedm nominálních hodnot eurobankovek rozlišených velikostí a barvou, jejichž „dizajn“ je identický v celé eurozóne (bez národních motivů) bez ohledu na místo tisku a vydávající centrální banku.

 

Eurobankovky vyzerajú takto:

 

Příklad, jak správně používat (skloňovat) slovo euro v běžné řeči na Slovensku, v porovnání se slovem koruna:

euro

koruna

jedno euro

jedna koruna

dve eurá

dvě koruny

päť eur

pět korun

sto eur

sto korun

 

Na závěr máme pro Vás potěšující informaci - platba za jakýkoliv zájezd na Slovensko bude v autobuse „zatím“ vybírána v českých korunách!

Přesto nezapomeňte před zájezdem navštívit banku či směnárnu a vyměnit si zde za naše české korunky eura, abyste si po túře mohli ve slovenské krčmě dát třeba bryndzové halušky nebo štamprličku borovičky anebo si objednat třeba místní specialitu:

Tatranský vodopád :-)