16.3.2019  POLSKO – SLEZSKÉ VOJVODSTVÍ

SZCZESC BOŹE ZDAŘ BŮH !  

Abychom naplnili naše letošní heslo “NEBE- PEKLO- RÁJ“ vydali jsme se tentokrát směrem dolů do dolu GUIDO v Polsku v hornickém městě ZABRZE.

Čekala nás 3 hodinová pěší cesta nejprve v historické části 170 m pod zemí a pak ještě níže v 320 metrech. Měli jsme výborného průvodce, kterému jsme i v polštině dobře rozuměli. Ale hlavně si všichni mohli udělat představu, za jakých podmínek probíhá těžba uhlí i v současné době. My jsme se mohli pohybovat v téměř čistém prostředí, ale stačilo spustit na ukázku některý z dobývacích strojů a představit si v tom hluku ještě pořádnou dávku prachu a 7 hodinovou směnu. No žádná sranda. Alespoň v mé první skupině se postupně s poznáním zvyšovala i úcta k těm, kteří jsou schopni takové práce.

Uvědomili jsme si, že tvrdá práce opravdu utváří tvrdé chlapy, kteří nemají prostor na mnoho slov a příliš jemné chování. A teď si představte, že některé naše karvinské a zejména ostravské sloje jsou nízké a taky s velkým úklonem, takže se nedají dobývat ve vodorovných dobývkách, ale i téměř svisle. Nezbývá než dát za pravdu Jarkovi Nohavicovi, že Ostrava je kraj RAZOVITY a platí to jistě pro celou hornoslezskou kamenouhelnou pánev.

Na závěr nás čekala krátká zastávka v pubu, který je prý umístěn nejhlouběji v Evropě. Můj tradiční slezský žurek byl výborný. Snad obstál i bigos případně speciál „piwo GUIDO“. Nikdo se ale nezdržel přes čas, protože nás čekala další zastávka a to knížecí BROWAR TYCHY.

Pivovar v Tychach má opravdu pěkně udělané muzeum a pak nás čekala prohlídka výrobního areálu s historickými budovami i moderním zařízením.

Protože nebyla v provozu plnící linka, strávili jsme konec prohlídky v příjemné restauraci, kde si všichni dali jedno tyšské, které bylo v ceně vstupenky. No samozřejmě došlo i na další speciální piwa. I když to domů nebylo daleko, raději jsme zastavili cestou na WC.

Tentokrát jsem byla ráda, že počasí nebylo nic moc a nemuseli jsme litovat, že nejsme někde na horách. Rozhodně to ale nebyla úplně jednoduchá procházka a to jsme se kousek svezli důlní závěsnou drážkou.

 

Hanka Kozlová, vedoucí zájezdu

Diskusní téma: Polsko-Slezské vojvodství

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek