„Útok na Kyjev“ - aneb mít v životě (kdykoliv!) svou vizi

8.-10.9.2017

Čím je člověk starší (alespoň já to tak cítím) - je to kupodivu - spíše ztrácí, než získává, krůček za krůčkem…Vždy jsem si myslel, až mi bude skoro šedesát - jak budu moudrý a vážený, finančně zabezpečený a skoro na piedestalu. Hm -nějak to nefunguje. Nejsem ani Bobby Fischer, ani Stefan Zweig, dokonce ani vážený projektant (kdeže Bechyně, Eiffel, Le Corbisier...). Nezvládl jsem ani manželství…

Leč, jak jsem zjistil - takových je nás - no hafo (smajlík).

Vlastně mě už ani moc nebaví cestovat - teda někam šíleně daleko. Spíše - vracím se ke svým kořenům. Československo - ve své podobě, které znám před tím, než jej nám rozbili.

Tenhle nápad - výlet na samotný východ slunce nad bývalým ČSSR - mě nedal spát. Ovšem - jak to logisticky vymyslet? Je to docela řacha - spousty kiláků cesty busem. Navíc - naší turisté se zrovna nehrnou na vícedenní zájezdy…

Kdosi řekl - kde je vůle, tam je i cesta.

A tak jsem to vymyslel - a na schůzi výboru prezentoval - po pravdě byli v šoku, takže ani moc neprotestovali - a prosadil do plánu.

Tohle „vítězství“ ovšem mohlo být Pyrrhovo.

Docela dramatická schůzka (vždycky se pohádáme - jsem sám - přiznávám, dost nezodpovědný oproti racionálním osobám - proti čtyřem) začátkem prázdnin, kde jsem byl v podstatě na pranýři - kolik máš lidí? a jak to máš zajištěné!?

No - NIC…leč věta, JAKÝ MÁŠ NAHRADNÍ PROGRAM? A - já se zabýčil - tenhle zájezd se POJEDE, bych měl pozvat a zaplatit ze svýho havířovský bezďáky!! (smajlík)

No - horko těžko jsem dal bus pro 27 lidí - docela průser…Ale - CESTA ZPĚT NENÍ!!

Celý týden před dnem D jsem se modlil - ať někdo nenapíše, že nejede.

Pátek 8.9.2017 - s báglem do práce a hlavně S BÁGLEM NA DUŠI si přísahám, že jestli tohle přežiji - už nikdy více žádný zájezd nebudu organizovat.

16.30 - hodina odjezdu - a ono to funguje - odjíždíme skutečně VŠICHNI PŘIHLÁŠEN - tož alespoň dílčí úspěch.

Do RÁJE dojíždíme docela pozdě – leč - pro mě další velké překvapení. Při chaotickém ubytováni tentokrát, jak už to znám z jiných zájezdů, nikdo se nehádá, kdo s kým bude spát - tak nějak se to prostě v klidu i rozloží.

Emil (šéf ubytovny) nás zve do „báru“ - a vlastně všichni nastoupí!

Vypijeme mu úplně všechno (české!) pivo, co má k dispozici - ba jo…

Sobota - moc jsme toho nenaspali, ale musíme vyrazit velice brzo. V 6 hodin vyrážíme - nádherný východ Slunce (jsme vlastně na východě!) - nad zemí ještě mlha - ale - počasí bude parádní - tož věřím!

Manšaft upadá do spánku - já nemohu. NA VÝCHOD OD RÁJE - vždyť já tady nikdá nebyl (jen prý někdy v 6 letech) - Spišský hrad, Prešov (úžasný 5 km tunel) - zmocňuje se mě euforie. Tohle je na dýl – nuže - Nová Sedlica -tam končí cesta a nastupujeme na turistickou značku. Příjemná zastávka v informačním centru - borec asi dlouho neviděl takovou výpravu v těchto končinách - je nesmírně ochotný - a po dvou štamprlích trnkovice by se rozdal. Ne - vážně příjemné setkání s „VÝCHODŇAREM“.

Co říci k trase. První část PRÝ trochu fádní - samý buky… Ale, mě se líbila, čím dál víc jsme se zakousávali do pohoří. Ovšem - NESMÍRNĚ BRUTÁLNÍ. Fakt jsem si myslel, že to bude jednodušší. Problém byl, že jsme šli vlastně přes dva kopce - těžký výstup - klesání - a pak skutečně stoupání na krev. Tedy - kdybych neměl natrénováno z Vysokých Tater (v sezoně jsem tam byl - byť na skok 3x) - asi bych tam umřel…

Trojmezí (Kremenec) - tam najednou spousty lidí - Poláků (a ukrajinští pohraničníci s nabitými samopaly...) - ze slovenské strany jsme šli v podstatě sami.

Krátký oddych, focení - ale jdeme dál - na vrchol Wielke Rawky, kde je slibovaný - dle průvodce - úžasný výhled. Opticky se vrchol zdá strašně daleko (a vysoko) a naše zdemolovaná těla protestují - ale člověk vydrží hodně - sereme na tělo, jdeme to přes srdce!

A - skutečně - byť se dostáváme na holý hřeben s ostrým větrem --- prožívám NIRVÁNU!

Možná z fotek to tak nevypadá - ale... jak to KRÁSNĚ ŘEKLA IVANA - mystické místo, odkud se mi nechtělo zpět, přála jsem si tam zůstat! Přesně tak jsem to cítil já - kam dohlédnete nekonečné kopce, nemajíce konce. Jako bych se ponořil do duší našich praprapraředků, křížující Zemi, s nesmírnou odvahou a s Bohy (jakýmikoliv) v patách…

Jen k vůli tomu stálo tady jít.

Sestup - nakonec se rozhodujeme nejít stejnou cestu - ale delší (a horší...), trochu se bojíme, že zatmíme - držíme se pospolu - jen pár lidí má čelovky… Leč, jde to velice dobře (jsme Sršni!!), byť sestup není žádná procházka růžovým sadem (navíc po lesácích hluboké rozbahněné cesty - fakt máme štěstí, že neprší!), ale ještě za světla jsme v cíli!! A stíháme i hospodu.

Cesta busem zpět - cca 4 hodiny. Vlastně všichni padnou do sedadel a usnou. Vzhůru jsme jen řidič Rosťa (bodejť..), Bohouš a já. Rosťa nás vybízí, ať něco povídáme - a my se snažíme, byť sem tam mi „padá čelist a oči“. Noční etapa (blíží se půlnoc) kecáme o všem možném - třebas probíráme, kde je vlastně dukelský průsmyk, historii Slovenska - a vůbec…

Dojedeme už těsně před půlnocí.

Je to zvláštní - náhle se mi vůbec nechce spát…Příliš mnoho emocí tohoto dne. Je nádherná, teplá, jasná noc. Vezmu si kuželku a sedím (a vždy si někdo přisedne - noc je kouzelná - a vlastně se čeká na sprchy - a jen tak koukáme a kecáme…HOREČKA SOBOTNÍ NOCI!)

Usínám někdy před druhou - ale v šest jsem už zase vzhůru - mozek pracuje na plný obrátky. Jirko, musíš zaplatit, snídaně… zabalit, jakou půjdeme trasu.

Jo - placení je příběh sám od sebe (nemohu v „krátkém“ repo vše napsat - ti co byli, vědí…).

Tak jo - jdeme (většina - ale je to individuální, každý si může vybrat) soutěskou Suchá Belá na Kláštorisko. Nikdá jsem tady nebyl - a nutno říci, že jsem měl obavy. Vlastně docela oprávněné. Je to skutečně lezení pro silné povahy - kdo má závratě, nemá šanci. Ale - vytvořili jsme docela kompaktní skupinku, vzájemně se podporující a na sebe čekající - nebylo až tak strašné… Kláštorisko - docela jsme jej přivítali. Přece jen, únava z předchozího dne se začala projevovat (fakt jsme si mákli, někteří na doraz)…hospoda - a - dolů pojedeme na kole!

Fajň - za 5 éček proč ne… A tak jsme vyfasovali - no strašidelné kola! Nemělo to převody, což o to. Ale brzdy - šíleně to kvílelo! A když vlastně jedete pořád dolů (byly tam krátké úseky do kopce, což holky na jeden převod značky Ukrajina nedaly) především po šotolině - je to docela adrenalin…Při dojezdu každý rád se kola zbavil - a hurá do hospody - v Podliesku je jich fakt docela dost - a oslavit, že člověk přežil nejen tento sjezd, ale i celý víkend…

Tak - a teď bych měl říci něco chytrého na závěr - nějak to shrnout, že?

Chtěl bych - jako fakt - moc poděkovat, všem účastníkům zájezdu. Byli jste skvělí. Taková parta - to se málokdy povede. Od prvního dne do konce - ÚŽASTNÍ! Asi budu muset přehodnotit svou přísahu (sám sobě a Bohu), že žádný příští zájezd pod mým vedením už nebude, jelikož jednak na to nestačím (psychicky - fakt je to záhul), ale že především lidi nemají o vícedenní zájezdy zájem a vlastně jdu slepou cestou a překážím. Prodělal jsem jak na Králicích - tak na Vysočině - třetí pecka by mě už ... Kupodivu - i přes mizivý zájem - se zájezd zaplatil! (Až na třetí pokus!)

Ale děngi nejsou vše.

Stejně už nikdy nezbohatnu a mám to stejně za pár.

Musím cítit, že to lidi zajímá a že jsou spokojení.

A TO JSEM TENTOKRÁT CÍTIL VELICE SILNĚ.

Možná zase příští rok něco vymyslím...

DÍKY 26 STATEČNÝM + řidiči Rosťovi - byli jste ÚŽASTNÍ!

Jirka

(V pondělí jsem jel služebně na Západ - do České Třebové, Pardubic - vracel se opět velice pozdě - a spočítal jsem si, že za ty čtyři dny jsem najezdil 2 000 km - byť jako spolujezdec - bylo to všechno velice hektické - ale krásné!)

Diskusní téma: Útok na Kyjev

Poděkování

Datum: 24.09.2017 | Vložil: Musiolovi

Děkujeme Ti za nádherně prožitý víkend. To, že nemáš vždy všechno
promyšlené a dotažené do posledního puntíku nemění nic na faktu, že tvé zájezdy jsou zajímavé a vždy se ně ně moc těšíme. Kdyby byli všichni dokonalí, byla by na světě šílená nuda. Ještě jednou dík a s napětím čekáme, co na nás vymyslíš příště.

Dík za supr 3denní zájezd do Ráje

Datum: 15.09.2017 | Vložil: Lenka Lukášová

Velký dík za organizaci i když ne plně obsazeného zájezdu,nemyslím chaotického,mapky,program byl,každý si vybral,počasí jak na objednávku,i když cesta Suchá Belá do Kláštoriska velký adrenalin,poté sjezd na kole,tolik zážitků mě bude provázet ještě příjemně dlouho,dík Jirko

Super paráda

Datum: 15.09.2017 | Vložil: Účastnice zájezdu

Ještě jednou velkej dík za nádherný výlet, prostě úžasný Jiří a to počasí, super. Jen to mělo chybičku. Chtěla jsem Ti to napsat do deníčku, ale nenašla jsem odvahu Jiří, promiň. Prostředí,parta lidí super, to nemělo chybičku, ale ten chaos, jak bysi to neměl připravené ať si každý dělá co chce. Promiň, tak to vidím já............prosím, nenech se touto kritikou odradit a pokračuj dále, i tak se moc ráda zúčastním dalšího zájezdu. Držím Ti palečky. Ahoj někdy.

Přidat nový příspěvek